ویزای شینگن

پر امتیازترین محصولات

ویزای شینگن

معرفی

شینگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از این جهت به منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. کشورهای عضو منطقه شینگن هر اندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آنها سهل می‌گیرند، در قبال اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر هستند.

شینگن یعنی چی؟

احتمالاً تا به حال نام شنگن و یا ویزای شینگن زیاد به گوشتان خورده و این سوال برای شما پیش آمده که شینگن یعنی چی و چه مفهمومی دارد؟

در جواب این سوال که شینگن یعنی چی باید بگوییم که شنگن به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که در آن طبق توافقی رسمی۲۶ کشور محدودیت‌ مرزهای داخلی خود را حذف کرده‌اند تا شهروندان واجد شرایط امکان سفر آزادانه و بدون محدودیتی را به سایر کشورهای این حوزه داشته باشند.

اگر شهروند و دارای تابعیت و پاسپورت حوزه شنگن و یا کارت اقامت شنگن باشید، این امکان را دارید تا بدون نیاز به ویزا و آزادانه در کشورهای این حوزه سفر کنید.

البته در صورتی که دارای یکی از انواع ویزای شینگن نیز باشید هم می‌توانید تا پایان اعتبار ویزای خود به کشورهای شنگن سفر کنید و محدودیتی از قبال دریافت مجوز ورود مجدد نداشته باشید.

این در حالی است که کشورهای حوزه شنگن از قوانین کنترل مرزهای خارجی، مبارزه با جرم و جنایت و سیستم قضایی و پلیس مشترک برخوردار است.

محدوده شنگن اغلب کشورهای اتحادیه اروپا EU را تحت پوشش خود قرار داده است، اما کشورهایی مثل ایرلند، رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس استثنا هستند و ممکن است در آینده به این حوزه معتبر اضافه شوند.

در تکمیل این سوال که شینگن یعنی چی باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که برخی از کشورهای این حوزه خارج از اتحادیه اروپا EU بوده و شامل کشورهای مطرح حوزه اسکاندیناوی زیر می‌شوند:

  • نروژ
  • ایسلند
  • سوئیس
  • لیختن‌اشتاین

ویزای شینگن چیست؟

بعد از پرداختن به این موضوع که شینگن یعنی چی نوبت به جواب سوال متداول ویزای شینگن چیست می‌رسد.

در یک تعریف ساده، شما برای ورود به حوزه گسترده شنگن که از 26 کشور مختلف تشکیل شده، نیاز به ویزای شنگن (Schengen Visa) دارید.

این ماهیت کلی ویزای شینگن است که با یکبار گرفتن آن اجازه ورود به تمامی کشورهای عضو این پیمان به شما داده می‌شود و در صورتی که ویزای صادر شده به صورت چندبار ورود باشد، شما می‌توانید برای مدت‌ زمان مشخصی به هریک از کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کنید.

اصولاً ماهیت و هدف از سفر متقاضی، تعیین کننده نوع و مدت زمان ویزای شینگن است.

به بیان دیگر، اینکه هدف از سفر شما شرکت در یک تور گردشگری است یا انجام فعالیتی تجاری، کار و تحصیل بلندمدت و یا صرفاً توقف چند ساعته در یکی از کشورهای شنگن، نوع ویزا و مدت اعتبار آن را تعیین خواهد کرد.

ویزای شنگن می‌تواند توسط هر یک از کشورهای عضو این پیمان صادر شود و در اغلب موارد دارنده آن می‌تواند در مدت زمان اعتبار ویزا، بدون مشکل در هر یک از کشورهای منطقه شینگن تردد نماید. ویزای شینگن به عنوان یک مجوز چندکاربردی و معتبر آزادی سفر متمایزی به دارنده ویزا داده و به همین خاطر از ارزش بالایی برخوردار است.