انواع ویزای شینگن

پر امتیازترین محصولات

انواع ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

عموماً هدف از سفر شما نوع ویزای شینگن را تعیین می‌کند. چون هر یک از انواع ویزای شینگن دارای اعتبار متفاوتی است و تعیین‌کننده نحوه و شرایط ورود شما به یک یا چند کشور حوزه شنگن خواهد بود.

به طور کلی ویزای شنگن به 3 دسته کلی زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • ویزای اتحادیه شنگن یاUniform Schengen Visa  (USV)
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa  (LTV)
 • ویزای ملی یا  National Visa

 ویزای اتحادیه شنگن

این نوع از ویزای شنگن در واقع همان مجوز گردشگری اروپا است و دارنده آن این اجازه را دارد تا هر 6 ماه یک‌بار به مدت حداکثر 90 روز به کشورهای عضو اتحادیه شنگن سفر کرده و در آن اقامت داشته باشد؛

به یاد داشته باشید که زمان مجاز اقامت حوزه شنگن از زمان ورود فرد محاسبه می‌شود.

براساس هدف متقاضی از سفر به هر یک از کشورهای این حوزه، این نوع از ویزای شینگن به 3 دسته ویزای A, B, C  تقسیم می‌شود:

 ویزای شنگن تایپ A

یک ویزای ترانزیت فرودگاهی است که تنها به فرد اجازه می‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های حوزه شنگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از حوزه شنگن سفر کند. این ویزای شنگن تنها برای استفاده از فرودگاه‌های محدوده شینگن معتبر است و فرد اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

از این روT دارنده ویزای ترانزیت شنگن تنها مجاز به توقف و انتظار برای تعویض هواپیما در محدوده ترانزیت فرودگاهی و خروج از این محدوده است.

اگر برای عبور از بیش از یک فرودگاه در محدوده شنگن به ویزای ترانزیت نیاز دارید، دیگر واجد شرایط دریافت این نوع از ویزای شنگن نبوده و باید به جای آن برای ویزای شینگن نرمال تایپ C اقدام کنید.

این بدین خاطر است که بیش از یک پرواز در محدوده شنگن، پروازهای داخلی این حوزه محسوب می‌شود و صرف نظر از دلایل ارائه شده، متقاضی ترانزیت نیازمند دریافت ویزای شنگن نوع C خواهد بود.

در صورتی که بخواهید به ناچار برای تعویض پرواز خود از یک فرودگاه در حوزه شنگن خارج شده و به فرودگاه دیگری در همان کشور بروید، باز هم واجد شرایط دریافت ویزای ترانزیت شینگن نبوده و ملزم به دریافت ویزای شنگن تایپ C هستید.

چنانچه فردی دارای یکی از شرایط زیر باشد، ملزم به دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی نیست:

 • دارای ویزای دارای اعتبار حوزه شنگن، اتحادیه اروپا و مناطق اقتصادی اروپا، کانادا، ژاپن و یا آمریکا باشد
 • دارای یک مجوز اقامت معتبر صادر شده از حوزه شنگن، اتحادیه اروپا و مناطق اقتصادی EU وEEA ، شهرداری آندورا، کانادا، ژاپن، جمهوری سن مارینو و یا ایالات متحده آمریکا باشد
 • دارای یک پاسپورت دیپلماتیک باشد
 • عضوی از یک خانواده اتحادیه اروپا  EU، EEA  و یا شهروند سوئیس باشد
 • جزو پرسنل پرواز تحت قرارداد کنوانسیون شیکاگو در هواپیمایی بین‌المللی باشد

ویزای شنگن تایپ B

ویزای تایپ B نوع دیگری از ویزای شینگن ترانزیت است که به فرد اجازه می‌دهد تا ظرف حداکثر 5 روز از طریق خودرو و یا قطار از خاک چندین کشور منطقه شنگن عبور کرده و به کشوری در خارج از این حوزه برود.

در صورتی که سفر شما نیازمند ترک محدوده ترانزیت بین‌المللی و ورود به محدوده شنگن باشد (اگر ادامه سفر شما از طریق قطار و یا هواپیما برای صبح بوده و شما نیاز به گذراندن شب و اقامت در هتل دارید)، برای سفر با هواپیما نیز نیاز به ویزای شنگن ترانزیت خواهید داشت.

ویزای شنگن تایپ C

ویزای تایپ C یک مجوز کوتاه ‌مدت برای سفر به حوزه شنگن است و دارنده آن مجاز است تا به اندازه اعتبار ویزا برای اهدافی نظیر گردشگری، رویداد ورزشی، رویداد فرهنگی و بازدید از اقوام در کشورهای عضو اتحادیه شنگن اقامت داشته باشد.

این نوع از ویزای شینگن بسته به اهداف سفر و شرایط متقاضی به 3 دسته زیر تقسیم بندی می‌شود:

 • ویزای سینگل شنگن یا ویزای یک بار ورود (Single)
 • ویزای شنگن دوبار ورود  (به ندرت صادر می‌شود)
 • ویزای شینگن مالتیپل یا چند بار ورود

 

ویزای سینگل شنگن سینگل

ویزای شنگن(Single-entry)  تنها برای یک ‌بار ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن اعتبار دارد و به‌ محض خروج از محدوده شنگن، اعتبار ویزای شما فارغ از این که مدت‌ زمان آن به پایان رسیده یا نه، منقضی می‌شود.

در صورتی که بخواهید در مدت اعتبار ویزای شینگن سینگل خود به سایر کشورهای شنگن سفر کنید، تا زمانی که از این حوزه خارج نشوید، مشکلی وجود ندارد.

معمولاً بر روی برچسب ویزای سینگل شنگن نوشته ” Number of Entries 1″‌ نمایش داده می‌شود.

 ویزای شینگن دوبار ورود

ویزای شنگن Dual  در بسیاری از مواقع مشابه با ویزای یک ‌بار ورود است با این تفاوت که فرد این اجازه را دارد تا در بازه 180 روزه و تا زمان اعتبار ویزا، برای 2 بار به کشوری در ناحیه شنگن وارد شود که شامل شرایط و محدودیت‌های زمانی می‌گردد و یا بدون نگرانی یکبار حوزه شنگن را ترک کرده و مجدد به آن وارد شود.

معمولاً بر روی برچسب ویزای شنگن دوبار ورود با نوشته‌  Number of Entries: 2 روبرو می‌شوید.

ویزای مولتی شنگن یا ویزای چند بار ورود

ویزای مولتی شنگن یا (Multiple-entry) به فرد اجازه می‌دهد تا بدون محدودیت و به دفعات وارد یک یا چند کشور حوزه شنگن شده و آن را ترک نماید.

تنها محدودیت ویزای شینگن مولتی به بازه زمانی آن باز می‌گردد. یعنی این ویزا به شما مجوز اقامت و تردد در منطقه شنگن را به مدت حداکثر 90 روز به ازای هر 6 ماه از سال جواز می‌دهد.

این موضوع هیچ ارتباطی به مقدار اعتبار ویزای شینگن شما ندارد و در هر صورت باید قانون 90/180 را رعایت نمایید.

محدودیت زمانی 90 روزه به ‌محض ورود دارنده ویزای شنگن مولتی به هریک از کشورهای این حوزه محاسبه می‌شود.

معمولاً بر روی برچسب ویزای شینگن مولتی و یا همان چندبار ورود نوشتهNumber of Entries: MULT نمایش داده می‌شود.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شنگن

ویزای شنگنLTV  نوعی ویزای موقت است که بنا بر دلایلی ویژه و اضطراری و با شرایطی خاص صادر می‌شود. شرایط اضطراری نظیر دلایل انسان دوستانه یکی از رایج‌ترین موارد برای صدور ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شنگن محسوب می‌شود.

پیوست این ویزا در گذرنامه بدین معنی است که فرد تنها مجاز است به همان کشوری که از آن ویزای شینگن دریافت کرده‌ و یا در چند کشور محدود دیگر که در زمان اخذ ویزا مشخص شده تردد نماید و اجازه ورود به دیگر کشورهای حوزه شینگن را نخواهد داشت.

یکی دیگر از مواردی که عموماً موجب صدور این نوع از ویزای شنگن می‌شود به نحوه تعامل با پناهندگانی باز می‌گردد که بدون مدارک معتبر وارد این حوزه شده‌اند.

اعتبار این نوع از ویزا شینگن بنابر شرایط متقاضی و صلاحدید آفیسر متغیر بوده و ممکن است به شکل ویزای ترانزیت و یا ویزای کوتاه‌‎مدت برای فرد صادر شود.

ویزای ملی و یا ویزای نوع D شنگن

ویزای ملی شینگن (National Visa) که به ویزای نوع D شنگن نیز معروف است اختصاصاً برای افرادی صادر می‌شود که باید برای تحصیل، کار و یا اقامت دائمی  در یکی از کشورهای این منطقه اقامت داشته‌ باشند.

ویزای شینگن ملی برای افرادی صادر می‌شود که برای هدف خاصی (مثل بیزینس و یا تحصیل) و برای مدت زمان طولانی نیاز به اقامت در یکی از کشورهای اروپایی دارند و پس از اتمام زمان مشخص شده، به کشور خود بازخواهند گشت.

بر این اساس، می‌توان ویزا شینگن تایپD  را به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم بندی کرد:

ویزای شنگن تایپ D – سینگل

معمولاً این نوع از ویزای شنگن (یک بار ورود) برای افرادی است که با هدف استفاده از خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای دوره‌ای تعیین‌شده در یکی از کشورهای عضو شنگن را دارند و پس از آن به کشور خود بازخواهند گشت.

ویزای شینگن تایپ D – مولتی

ویزای شنگن (چند بار ورود) نوع D به فرد این اجازه را می‌دهد تا بدون نیاز به اخذ هرگونه ویزای دیگری به‌ تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر کند. به طور کلی افراد زیر می‌توانند برای این نوع از ویزا شینگن اقدام نمایند:

 • دانشجویان بین‌المللی که درصدد آغاز تحصیل تمام‌وقت در یکی از مقاطع تحصیلی در کشورهای عضو شنگن هستند. برای این افراد ویزای شنگن یک ‌ساله صادر می‌شود که قابل تمدید است.
 • دانشجویان خارجی که تحت شرایط خاص و برای مدتی مشخص، برای پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی به کشوری در حوزه شنگن سفر می‌کنند.
 • پروژه و یا فعالیت‌های علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر آموزشی در هریک از کشورهای حوزه شنگن: این نوع از ویزا شینگن با بررسی دقیق سوابق علمی فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود .
 • افراد متخصصی که به منظور به اشتراک گذاشتن تخصص خود به کشوری در منطقه شینگن سفر می‌کنند که ورزشکاران، هنرمندان یا هر حرفه و تخصص دیگری در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.
 • موارد اضطراری هم‌چون شرایط حاد پزشکی که فرد نتواند پس از اتمام مهلت ویزای شینگن ملی و برای مدت مشخصی این حوزه را ترک کند.

پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام اپلای کردن ویزای شنگن، از سفارت کشوری که قصد دارید بیشترین زمان سفر خود را به آن اختصاص دهید، اقدام کنید.